W dzisiejszych czasach trudno jest mówić o jednym rodzaju wentylacji mieszkań, zwłaszcza jeśli mamy na myśli nowoczesne budownictwo, gdzie oferowane są coraz to bardziej nowatorskie rozwiązania. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, dobrze jest się zorientować, jakie udogodnienia właśnie z zakresu wentylacji czekają na przyszłych użytkowników mieszkań.
Najbardziej podstawowym rodzajem wentylacji, który jest stosowany w mieszkaniach jest wentylacja naturalna. Jej niewątpliwą zaleta jest to, że ogranicza zakres zajmowanej powierzchni. Aby wentylacja naturalna mogła skutecznie działać, potrzebne są jedynie kanały wywiewne. Sama instalacja takiego rodzaju wentylacji jest jedną z najtańszych, dlatego też można uznać to za kolejną zaletę. Na tym jednak zalety zdają się kończyć, bo wentylacja naturalna jest w gruncie rzeczy mało skuteczna.
Jej skuteczność zależy bowiem od warunków atmosferycznych. Im większa jest różnica temperatury pomiędzy tą wewnątrz budynku, a tą na zewnątrz, tym wentylacja działa lepiej. Nie da się więc ukryć, że o skuteczności wentylacji naturalnej można mówić głównie w okresie zimowym przy silnie wiejącym wietrze, który pobudza do intensywnej wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Kolejnym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna - wyciągowa. W tym przypadku nie musimy się martwić o siłę wiatru - przepływ powietrza jest tu bowiem wymuszany mechanicznie.
Mechaniczna wentylacja wyciągowa składa się z wentylatora kanałowego, kanałów oraz kratek wywiewnych. Muszą być one zamontowane w takich miejscach, które na ogół najbardziej wymagają wentylacji, a więc w kuchni i łazience, a także wszelkich tych pomieszczeniach, które pozbawione są okien.
Taki system wentylacyjny ma swoje zalety, ale ma też poważne wady. Podstawową jest to, że do uruchomienia mechanicznego nawiewu potrzebna jest energia elektryczna, której pobór szybko odbije się na rachunkach za prąd. W dzisiejszych czasach poszukiwane są rozwiązania ekonomiczne, dlatego ten typ wentylacji nie ma już raczej szans na powodzenie.
Firmy działające w branży wentylacyjnej postanowiły spróbować połączyć zalety obu systemów wentylacji, tworząc tak zwaną wentylację hybrydową, czyli połączenie wentylacji naturalnej z wyciągową. Mechaniczna wentylacja załącza się w przypadku, gdy do wentylacji naturalnej nie ma odpowiednich warunków. Pod pewnymi względami można by to uznać za rozwiązanie idealne, gdyby nie fakt, że na rynku pojawił się kolejny rodzaj wentylacji, połączony z rekuperatorem.
Rekuperatory, czyli urządzenia umożliwiające odzysk ciepła okazały się bardzo popularnym rodzajem wentylacji głównie dlatego, ze pozwalają na odzysk ciepła, a więc na oszczędności w zużyciu energii. Za pomocą czerpni powietrze z zewnątrz zasysane jest do budynku. Przechodząc przez rekuperator zostaje ogrzane dzięki energii pochodzącej z powietrza wywiewanego.
Ten system działa na tyle sprawnie, że z powodzeniem zaczęto go wykorzystywać początkowo na wielkopowierzchniowych obiektach, a następnie coraz chętniej także na niedużych powierzchniach - w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.
Korzyścią płynącą z korzystania z systemu wentylacji z rekuperacją jest to, że obok odzysku ciepła zapewnia nawilżenie i stały dopływ do świeżego, niezanieczyszczonego powietrza. Takich możliwości nie daje żaden inny rodzaj wentylacji. Dzięki temu popularność rekuperatorów z każdym dniem rośnie, skłaniając do inwestycji w tę technologię.